Praktické info

Co byste měli vědět před cestou

Počasí

V Dominikánské republice panuje v průběhu celého roku vlhké tropické klima, proto je vhodné během pobytu nosit sluneční brýle a používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.

Voda

Doporučujeme pít pouze balenou vodu.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Většina zaměstnanců hotelů a turistických center hovoří také anglicky, francouzsky, německy a italsky.

Elektřina

Napětí je 110 V/60 Hz – stejně jako v USA. Abyste mohli používat evropskou elektroniku, budete potřebovat zásuvkový adaptér, který je možné využít pro nabíjení mobilních telefonů, fotoaparátů apod. Není možné používat odporové přístroje (například vysoušeč vlasů, holicí strojek) – i s adaptérem by totiž pracovaly pouze na poloviční výkon. Pokud však užijete konvertor napětí z 110 V na 220 V, budou fungovat správně.

Taxi

Využívejte pouze oficiální taxi vozy, které stojí vždy před letištní halou, u hotelu, nebo na oficiálních taxi stanovištích. Taxíky nemají taxametry, proto vždy před jízdou zkonzultujte cenu s řidičem.

Důležitá telefonní čísla 

Pohotovostní číslo 911
Hasiči 809-6822000
Národní policie 809-6823151
Červený kříž 809-6823792
Civilní obrana 809-6893898
CDE 809-5351100
Tecni-taxi 5672010
Transporte turístico - tax 809-4221330
Stížnosti a reklamace 809-4125045

Internet

Internetové připojení je běžně dostupné v internetových kavárnách. Cena za hodinu připojení se pohybuje okolo 1–4 USD. Ve většině hotelů je pro hosty k dispozici wifi připojení - buď zdarma, nebo za poplatek. Cena se pohybuje okolo 12 USD/den. Připojení zdarma bývá ve většině případů ve společných prostorách hotelů.

Jídlo & pití

Dominikánská kuchyně je ovlivněna historickým vývojem země a kulturami, které na jejím území pobývaly. Především se jednalo o španělskou kulturu, jež měla na domácí jídelníček značný vliv. Místní pokrmy jsou velmi syté a často se užívají různá koření, která jídlu dodávají výraznou a lahodnou chuť. Součástí téměř všech jídel je rýže, dušená zelenina, fazole nebo smažené banány. Často se podávají ryby na mnoho způsobů. Tradičním nápojem je rum, který bývá součástí míchaných nápojů a je i oblíbeným suvenýrem.

Suvenýry

Turisté si nejčastěji vozí rum. Mezi oblíbené místní značky patří Barceló, Brugal, Siboney, Metuzalem a Bermudez. Oblíbeným suvenýrem jsou i doutníky, čokoláda, káva, šperky z jantaru a larimaru (tyrkysový polodrahokam) a dále malby či figurky Taíno.

Je možné vyvážet maximálně 2 litry alkoholu s obsahem alkoholu do 22 % a pouze 1 litr s obsahem alkoholu nad 22 %. Nelze také vyvážet více než 200 kusů cigaret a 50 kusů doutníků. Tradičně je zakázán vývoz korálů, surového zlata nebo jantaru.

Oblečení

Vzhledem k tomu, že se teploty běžně pohybují okolo 30 °C, doporučujeme spíše lehké a prodyšné oblečení. V průběhu dne určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy a sluneční brýle, které vás ochrání před silnými slunečními paprsky.

Kultura Dominikánské republiky je velmi osobitá, a tomu odpovídá i styl oblékání místních obyvatel. Velmi často uvidíte ležérní oblečení s výraznými barvami a vzory.

Ve večerních hodinách, kdy teploty klesají o několik stupňů, se vám může hodit svetr a dlouhé kalhoty.

Hotely vyšší kategorie mohou při vstupu do restaurací vyžadovat slušnější oblečení (u mužů je vyžadován vstup v dlouhých kalhotech).

Lékařská péče

Nemocnice (státní i soukromé) v turistických oblastech poskytují letecký převoz, lékaře na telefonu v hotelích, dekompresní komoru, zubní pohotovost a lékárny s nepřetržitým provozem.

Otevírací doba

  • Banky jsou otevřeny každý pracovní den od 8 do 16 hod. V sobotu je otevírací doba od 9 do 13 hod.
  • Státní úřady mají otevírací dobu o něco kratší a to od pondělí do pátku od 7.30 do 14.30 hod.
  • Nákupní centra mají otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 19.30 hod.
  • Supermarkety mají otevřeno od 8 do 22 hodin.